Wolontariat w naszej szkole działa od wielu już lat i dotyczy różnych sfer, np. niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym, samotnym, chorym, uczniom z zaległościami w nauce, bezdomnym zwierzętom.
Uczestnictwo w wolontariacie niesie ze sobą ogromne korzyści dla uczniów. Uczy empatii, uwrażliwia ich na nieszczęście drugiego człowieka. Działalność w wolontariacie to również okazja do poznania ciekawych ludzi oraz do mądrego gospodarowania wolnym czasem.
Szkoła organizuje pomoc dla Domu Samotnej Matki w Żarach. Polega ona na systematycznej zbiórce głównie produktów żywnościowych, a okazjonalnie zbieramy również zabawki, artykuły szkolne, odzież, organizujemy paczki na Mikołaja, bierzemy udział w zbiórkach żywności w marketach. Wolontariat przebiega w kontakcie z p. kierownik DSM. Co miesiąc dowiadujemy się, jakich produktów im brakuje, kupujemy je i zawozimy na miejsce.
W naszej szkole realizowany jest projekt pn. Z PIERWSZĄ POMOCA ZA PAN BRAT. Od połowy października do połowy listopada członkowie Szkolnego Koła Pierwszej Pomocy przeprowadzili 2-godzinne ćwiczenia we wszystkich klasach I-III. Razem 20 spotkań. Miały one na celu przećwiczenie sytuacji, w których byłoby niezbędne udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy. Trzeba przyznać, że nasza młodzież bardzo zaangażowała się w realizację zadania. Uczniowie byli zaciekawieni i chętni do wykonywania ćwiczeń praktycznych. Przed nami kolejne spotkania.
Miło nam poinformować, że od września br. działa w „Prusie” Szkolne Koło Pierwszej Pomocy. Od
października członkowie Koła prowadzą ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy, które są lwią
częścią projektu pn. „Z Pierwszą Pomocą za Pan Brat”. Szkoleni są uczniowie klas
1-3 oraz przeszkolona zostanie chętna młodzież z Powiatowego Domu Dziecka w Żarach. Patronat
nad przedsięwzięciem objął Lubuski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Zielonej
Górze. Wnioskowaliśmy o maksymalną sumę 7 tys. zł, dzięki której niebawem zakupimy fantom z
diodami, AED, kamizelkę do manewru ratunkowego przy zadławieniu, matę do ćwiczeń, koszulki
dla członków Koła, wyposażenie apteczki oraz upominki i nagrody dla uczestników turnieju, którym
projekt w naszej szkole się zakończy. Składamy serdeczne podziękowania Pani Paulinie
Grzesiowskiej-Nowak, dyrektorowi Lubuskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego
Krzyża w Zielonej Górze, że zgodziła się na patronat i wraz z główną księgową, Panią Małgorzatą
Nowogran, wspiera nas w realizacji projektu. Podziękowania kierujemy również do Pani Justyny
Kornackiej-Boduch, specjalisty Oddziału Rejonowego PCK w Żarach, że zaproponowała nam udział
w programie Aktywna Młodzież i wsparła nas przy pisaniu wniosku. Członkowie Szkolnego Koła
Pierwszej Pomocy to aktywna młodzież, która efektywnie zachęca do zajęć z pierwszej pomocy
swoich rówieśników. Umiejętności, które nabędą, przydadzą im się w codziennym życiu. Mamy
nadzieje, że znajdą się wśród nich tacy, którzy zasilą Koło oraz zainteresują się Mistrzostwami
Pierwszej Pomocy.
Opiekun SKPP Elżbieta Gesing
Na Liceum Prusa zawsze można liczyć. Cała społeczność szkolna, która połączyła swe siły z SP w Sieniawie Żarskiej oraz radnym Województwa Lubuskiego p. Jarosławem Dowhanem, zebrała cały bus darów. Woda butelkowana, artykuły spożywcze, środki czystości i higieniczne, koce i ręczniki, karma dla zwierząt trafiły dziś rano do miejsca zbiórki -sali gimnastycznej PKS-u w Żarach. Jesteśmy z tymi, którzy potrzebują pomocy.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji ,,Pola nadziei”, której celem jest zwrócenie uwagi na los osób nieuleczalnie chorych oraz pozyskiwanie funduszy na działalność hospicjum. W związku z tym, na terenie naszej szkoły będą sprzedawane cebulki żonkili przez wolontariuszy ze szkolnego koła PCK.
Współpraca z DPS dla osób niepełnosprawnych w Miłowicach mogła się rozwinąć dzięki udziałowi uczniów, rodziców i wychowawców. Naprzeciw naszym działaniom wyszła p. dyrektor DPS, która zapoznała nas z funkcjonowaniem Domu oraz ze specyfiką pracy z osobami niepełnosprawnymi. Współpraca więc polega na wspólnej pracy w kołach zainteresowań, warsztatach, wspólnym organizowaniu imprez, towarzyszeniu osobom niepełnosprawnym w wolnym czasie, opiece nad nimi na różnych spotkaniach, uroczystościach i imprezach wyjazdowych. Organizowane są również zbiórki żywności i odzieży, w miarę potrzeby przyjeżdżamy na wiosenno-jesienne porządkowanie terenu wokół Ośrodka.
Wolontariat rozszerzył swoją działalność o kontakty z MOPS, PCPR, Środowiskowym Domem Samopomocy, Rodzinnym Domem Seniora „Leśne Zacisze”, świetlicami środowiskowymi oraz schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Żarach. Uczniowie bardzo chętnie pomagają innym uczniom w nauce, wśród nich są dzieci z lekkim upośledzeniem. Duża grupa uczniów przeszła przeszkolenie w MOPS i pracowała na co dzień z osobami niepełnosprawnymi. W ramach wolontariatu były prowadzone przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli lekcje j. obcego dla osób bezrobotnych oraz lekcje dla uczniów gimnazjum w Żarach prowadzone przez nauczyciela naszej szkoły. Odbywały się również zajęcia językowe z cyklu nauczyciele – nauczycielom. Wolontariusze biorą udział w różnych imprezach i akcjach lokalnych, np. Dzień Wolontariusza czy WOŚP, spotkanie wigilijne przed Ratuszem miejskim i in. Nasi uczniowie nawiązali również kontakt z Rodzinnym Domem Seniora „Leśne Zacisze” w Żarach. Dzięki otwartości i uprzejmości p. dyrektor odwiedzają seniorów, towarzyszą im w spacerach, rozmawiają na ciekawe tematy, wspólnie czytają i oglądają TV, spotykają się w Dniu Babci i Dziadka, przychodzą z noworocznym koncertem. Wolontariusze nie zapominają o naszych braciach mniejszych. Organizują zbiórki np. karmy, smyczy, koców, aby pieskom i kotkom żyło się lepiej.
Ogromne zasługi dla wolontariatu wnoszą uczniowie należący do SK PCK. Co roku biorą udział w zbiórkach żywności i kwestach ulicznych, pomagają w organizacji Balu Seniora, biorą udział w konkursach, promują zdrowy styl życia, są członkami klubu Honorowych Dawców Krwi.
Młodzież utalentowana wokalnie i muzycznie bardzo chętnie uczestniczy w spotkaniach z chorymi na oddziale geriatrycznym lub dziecięcym szpitala „Na wyspie” oraz w hospicjum. Tam też idą z własnoręcznie wykonanymi aniołami z masy solnej, aby złożyć chorym świąteczne życzenia.
Przez cały rok zbieramy makulaturę, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczamy na cel charytatywny. SKW ma pod swoją opieką dwoje niepełnosprawnych dzieci, Julę z Kadłubi i Olka z Sieniawy, dla których przez cały rok zbieramy nakrętki.
W działalność wolontariacką zaangażowany jest od lat Samorząd Uczniowski. Organizuje ciekawe akcje, w ramach których zbierane są pieniądze dla potrzebujących. W szkole działa Szkolny Klub Wolontariusza, który ma swoje logo, zrzesza przedstawicieli każdej z klas i współpracuje z Samorządem Uczniowskim. Dzięki temu sprawniej organizujemy wszelkiego rodzaju akcje.
Wolontariat w naszej szkole działa bardzo prężnie, czego dowodem są ww. działania i akcje. Realizujemy je systematycznie każdego roku. Oprócz tego na bieżąco angażujemy się w akcje, których nie brakuje. Wolontariusze za swoją pracę są nagradzani przez opiekuna Klubu oraz wychowawców dodatkowymi punktami i dyplomami uznania, a od instytucji, na rzecz których działają, otrzymują podziękowania oraz zaświadczenia.
Wszystkim wolontariuszom składam serdeczne podziękowania za wrażliwość, wielkie serce
i otwarcie na drugiego człowieka.
Opiekun SKW mgr Elżbieta Gesing
Wpłaty na Radę Rodziców
I Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Żarach
Nr konta: 50 1020 5460 0000 5302 0050 5321
Wpłaty za duplikaty świadectw oraz legitymacje szkolne
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żarach
Nr konta: 22 1020 5460 0000 5402 0005 9576