Wolontariat w naszej szkole działa od wielu już lat i dotyczy różnych sfer, np. niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym, samotnym, chorym, uczniom z zaległościami w nauce, bezdomnym zwierzętom.

Uczestnictwo w wolontariacie niesie ze sobą ogromne korzyści dla uczniów. Uczy empatii, uwrażliwia ich na nieszczęście drugiego człowieka. Działalność w wolontariacie to również okazja do poznania ciekawych ludzi oraz do mądrego gospodarowania wolnym czasem.
        Szkoła organizuje pomoc dla Domu Samotnej Matki w Żarach. Polega ona na systematycznej zbiórce głównie produktów żywnościowych, a okazjonalnie zbieramy również zabawki, artykuły szkolne, odzież, organizujemy paczki na Mikołaja, bierzemy udział w zbiórkach żywności w marketach. Wolontariat przebiega w kontakcie z p. kierownik DSM. Co miesiąc dowiadujemy się, jakich produktów im brakuje, kupujemy je i zawozimy na miejsce.

Nasze działania

Sprzątanie Świata

Szkolny Klub Wolontariusza z okazji Dnia Sprzątania Świata, wraz z innymi chętnymi uczniami, uporządkował teren wokół szkoły. W związku z tym, że mamy piękną, dużą, zieloną przestrzeń, takich dni przed nadejściem zimy będzie jeszcze wiele.

Zbiórka darów

Na Liceum Prusa zawsze można liczyć. Cała społeczność szkolna, która połączyła swe siły z SP w Sieniawie Żarskiej oraz radnym Województwa Lubuskiego p. Jarosławem Dowhanem, zebrała cały bus darów. Woda butelkowana, artykuły spożywcze, środki czystości i higieniczne, koce i ręczniki, karma dla zwierząt trafiły dziś rano do miejsca zbiórki -sali gimnastycznej PKS-u w Żarach. Jesteśmy z tymi, którzy potrzebują pomocy.

Szkolne koło PCK

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji ,,Pola nadziei”, której celem jest zwrócenie uwagi na los osób nieuleczalnie chorych oraz pozyskiwanie funduszy na działalność hospicjum. W związku z tym, na terenie naszej szkoły będą sprzedawane cebulki żonkili przez wolontariuszy ze szkolnego koła PCK.

Cena cebulki to tylko 2 zł i 50 gr

Współpraca stała

Współpraca z DPS dla osób niepełnosprawnych w Miłowicach mogła się rozwinąć dzięki udziałowi uczniów, rodziców i wychowawców. Naprzeciw naszym działaniom wyszła p. dyrektor DPS, która zapoznała nas z funkcjonowaniem Domu oraz ze specyfiką pracy z osobami niepełnosprawnymi. Współpraca więc polega na wspólnej pracy w kołach zainteresowań, warsztatach, wspólnym organizowaniu imprez, towarzyszeniu osobom niepełnosprawnym w wolnym czasie, opiece nad nimi na różnych spotkaniach, uroczystościach i imprezach wyjazdowych. Organizowane są również zbiórki żywności i odzieży, w miarę potrzeby przyjeżdżamy na wiosenno-jesienne porządkowanie terenu wokół Ośrodka.
       Wolontariat rozszerzył swoją działalność o kontakty z MOPS, PCPR, Środowiskowym Domem Samopomocy, Rodzinnym Domem Seniora „Leśne Zacisze”, świetlicami środowiskowymi oraz schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Żarach. Uczniowie bardzo chętnie pomagają innym uczniom w nauce, wśród nich są dzieci z lekkim upośledzeniem. Duża grupa uczniów przeszła przeszkolenie w MOPS i pracowała na co dzień z osobami niepełnosprawnymi. W ramach wolontariatu były prowadzone przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli lekcje j. obcego dla osób bezrobotnych oraz lekcje dla uczniów gimnazjum w Żarach prowadzone przez nauczyciela naszej szkoły. Odbywały się również zajęcia językowe z cyklu nauczyciele – nauczycielom. Wolontariusze biorą udział w różnych imprezach i akcjach lokalnych, np. Dzień Wolontariusza czy WOŚP, spotkanie wigilijne przed Ratuszem miejskim i in. Nasi uczniowie nawiązali również kontakt z Rodzinnym Domem Seniora „Leśne Zacisze” w Żarach. Dzięki otwartości i uprzejmości p. dyrektor odwiedzają seniorów, towarzyszą im w spacerach, rozmawiają na ciekawe tematy, wspólnie czytają i oglądają TV, spotykają się w Dniu Babci i Dziadka, przychodzą z noworocznym koncertem. Wolontariusze nie zapominają o naszych braciach mniejszych. Organizują zbiórki np. karmy, smyczy, koców, aby pieskom i kotkom żyło się lepiej.
        Ogromne zasługi dla wolontariatu wnoszą uczniowie należący do SK PCK. Co roku biorą udział w zbiórkach żywności i kwestach ulicznych, pomagają w organizacji Balu Seniora, biorą udział w konkursach, promują zdrowy styl życia, są członkami klubu Honorowych Dawców Krwi.
       Młodzież utalentowana wokalnie i muzycznie bardzo chętnie uczestniczy w spotkaniach z chorymi na oddziale geriatrycznym lub dziecięcym szpitala „Na wyspie” oraz w hospicjum. Tam też idą z własnoręcznie wykonanymi aniołami z masy solnej, aby złożyć chorym świąteczne życzenia.
      Przez cały rok zbieramy makulaturę, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczamy na cel charytatywny. SKW ma pod swoją opieką dwoje niepełnosprawnych dzieci, Julę z Kadłubi i Olka z Sieniawy, dla których przez cały rok zbieramy nakrętki.
       W działalność wolontariacką zaangażowany jest od lat Samorząd Uczniowski. Organizuje ciekawe akcje, w ramach których zbierane są pieniądze dla potrzebujących. W szkole działa Szkolny Klub Wolontariusza, który ma swoje logo, zrzesza przedstawicieli każdej z klas i współpracuje z Samorządem Uczniowskim. Dzięki temu sprawniej organizujemy wszelkiego rodzaju akcje.
      Wolontariat w naszej szkole działa bardzo prężnie, czego dowodem są ww. działania i akcje. Realizujemy je systematycznie każdego roku. Oprócz tego na bieżąco angażujemy się w akcje, których nie brakuje. Wolontariusze za swoją pracę są nagradzani przez opiekuna Klubu oraz wychowawców dodatkowymi punktami i dyplomami uznania, a od instytucji, na rzecz których działają, otrzymują podziękowania oraz zaświadczenia.

Wszystkim wolontariuszom składam serdeczne podziękowania za wrażliwość, wielkie serce
i otwarcie na drugiego człowieka.

Opiekun SKW mgr Elżbieta Gesing

Dziłania wcześniejsze - archiwum

Wpłaty na Radę Rodziców

I Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Żarach